Główny

Neurologia

Analogi żelu Fastum: tanie i drogie substytuty funduszy

Zdjęcie z medotvet.com

Właściwości lecznicze żelu Fastum determinują obecność w jego składzie ketoprofenu, pochodnej kwasu propionowego. Zgodnie z klasyfikacją farmakologiczną ten związek chemiczny należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).

W związku z tym analogi żelu Fastum zwykle zawierają ketoprofen, substancję, która oprócz zwalczania stanu zapalnego ma działanie przeciwbólowe. Analogi można również nazwać lekami, które wykorzystują jako substancję czynną związki chemiczne z tej samej grupy farmakologicznej, w tym przypadku są to NLPZ - na przykład ibuprofen i diklofenak.

Przegląd analogów żelu Fastum

Żel Fastum jest niemieckim środkiem farmakologicznym. Jego koszt, w zależności od wielkości tuby, waha się od 253 do 519 rubli. Wysoka cena leku zmusza wiele osób do poszukiwania niedrogich odpowiedników żelu Fastum.

Lista rosyjskich i zagranicznych zamienników żelu Fastum:

  • Ketoprofen.
  • Fort.
  • Ketonal forte.
  • Ketoprom.
  • Bystrum.
  • Ortofen.
  • Valusal.
  • Artrum.
  • Febrofid.
  • Ultrafaktyna.
  • Finalgon.

Lista chorób, w których stosuje się żel Fastum i jego analogi:

  • nerwoból kręgosłupa krzyżowo-lędźwiowego;
  • zapalenie żył;
  • zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych;
  • zapalenie węzłów chłonnych niespecyficznego pochodzenia;
  • proces zapalny zlokalizowany w naczyniach limfatycznych;
  • zapalenie stawów typu reumatoidalnego o nieokreślonym pochodzeniu;
  • dna;
  • artroza i choroba zwyrodnieniowa stawów o różnej lokalizacji;
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa;
  • zespół bólu pleców;
  • rwa kulszowa, w tym z lumbago;
  • zapalenie błony maziowej stawu;
  • zapalenie ścięgien;
  • rozległy proces zapalny w okolicy torebek stawowych, w tym z silnym zespołem bólowym;
  • reumatyzm niewiadomego pochodzenia;
  • mialgia;
  • osteochondropatia;
  • drobne kontuzje sportowe - zwichnięcia, stłuczenia, skręcenia i inne urazy mięśni i stawów;
  • zapalenie stawów kręgosłupa;
  • zapalenie korzeni kręgowych.

Lista przeciwwskazań do stosowania analogów żelu Fastum:

  • alergia na ketoprofen;
  • nietolerancja na kwas acetylosalicylowy;
  • nadwrażliwość na inne środki farmakologiczne z grupy NLPZ, w tym dane historyczne;
  • choroby wrzodziejące i zapalne przewodu pokarmowego w ostrej fazie;
  • niewyrównany niedobór czynności wątroby i / lub nerek;
  • naruszenie stosunku elementów utworzonych w osoczu krwi - wielokrotny spadek liczby płytek krwi i / lub białych krwinek;
  • ciężkie zaburzenia krzepnięcia krwi;
  • ciąża;
  • okres karmienia piersią;
  • wiek do 15 lat.

Ketoprofen

Zdecydowana większość leków z powyższej listy zawiera ketoprofen jako składnik aktywny. W związku z tym każdy z leków ma w przybliżeniu ten sam zestaw wskazań i przeciwwskazań do stosowania..

Ketoprofen, odnosząc się do NLPZ, stosowany miejscowo, ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dobrze łagodzi obrzęk powstający podczas gromadzenia się wysięku - cieczy wytwarzanej w ognisku zapalenia. W konsekwencji wszystkie leki na bazie ketoprofenu doskonale nadają się do łagodzenia ostrych objawów chorób stawów i aparatu ścięgnisto-więzadłowego stawów kostnych. Ponadto środki farmakologiczne na bazie ketoprofenu są stosowane w leczeniu chorób żył, skóry i formacji układu limfatycznego organizmu..

Ketoprofen jako lek jest żelem do użytku zewnętrznego o stężeniu substancji czynnej 2,5% lub 5%. Wśród substancji pomocniczych warto wyróżnić trolaminę, która aktywuje procesy regeneracyjne w skórze oraz olejek lawendowy, który działa uspokajająco..

Ten środek farmakologiczny jest reprezentowany na rynku przez leki produkcji rosyjskiej i zagranicznej. Cena, w zależności od producenta, waha się od 84 do 281 rubli, czyli prawie dwa razy mniej niż w przypadku żelu Fastum.

Fort to kolejny dobry lek oparty na ketoprofenie, analogu rosyjskiego żelu Fastum. Oprócz substancji aktywnej zawiera również kompleks aminoglikanów, dzięki czemu skutecznie zwalcza odkładanie się soli wapniowej w stawach. Idealny do leczenia chorób przewlekłych i bólu narządów podporowych i ruchowych. Jego koszt, w zależności od wielkości tuby, waha się od 120 do 250 rubli.

Ketonal forte

Ketonal forte ma prawie identyczny skład z Ketoprofenem, jednak ze względu na zwiększoną zawartość pochodnej kwasu propionowego wykazuje silniejsze działanie przeciwzapalne. Ten środek farmakologiczny spowalnia uwalnianie enzymów biorących udział w reakcji zapalnej, w wyniku czego spowalnia również rozprzestrzenianie się obrzęku..

Kolejną zaletą tego analogu żelu Fastum jest brak negatywnego wpływu na tkanki chrzęstne stawów. Ketonal forte to produkt słoweńskich firm farmaceutycznych. Jego koszt wynosi od 281 do 469 rubli.

Ketoprom

Ketoprom to polski zamiennik żelu Fastum. Ma bardziej wyraźne działanie przeciwbólowe, dzięki czemu lek jest skuteczny w przypadku bólu mięśni i stawów. W zależności od wielkości tuby cena leku waha się od 162 do 275 rubli.

Bystrum

Bystrum to kolejny odpowiednik żelu Fastum krajowych firm farmaceutycznych. Ze względu na obecność w składzie składników roślinnych (olejek lawendowy, olejek z kwiatu pomarańczy, olejek neroli) działa łagodnie na skórę, przez co lek jest skuteczny w chorobach układu żylnego, skóry i jej składników.

Obecność ketoprofenu jako substancji czynnej determinuje również zastosowanie tego środka farmakologicznego w chorobach stawów i drobnych kontuzjach sportowych. Bystrum jest dostępne w postaci żelu w tubkach po 30, 50 i 100 gramów. Cena waha się od 176 do 510 rubli.

Ortofen

Ortofen wykorzystuje jako substancję czynną diklofenak, który w przeciwieństwie do ketoprofenu ma silniejsze działanie przeciwzapalne, co czyni go doskonałym lekarstwem na zapalenie stawów i inne choroby, których podstawą jest ostry stan zapalny. Ortofen jest mniej toksycznym analogiem żelu Fastum. Można go stosować od 6 roku życia. Cena tubki (50 g) rosyjskiego żelu Ortofen to 196 rubli.

Valusal

Valusal to estoński lek o identycznym składzie jak Ketonal. Estońskie odpowiedniki są tańsze niż odpowiedniki żelu Fastum z innych krajów europejskich. Koszt żelu Valusal to 247 rubli za tubkę 50 g.

Artrum

Artrum to odpowiednik rosyjskiego żelu Fastum, który jest prawdopodobnie najlepszym połączeniem ceny i jakości. Mając w składzie ten sam ketoprofen jako substancję czynną, koszt tego środka farmakologicznego nie przekracza 100 rubli za tubkę żelu o wadze 50 g.

Febrofid

Febrofid to kolejny polski środek na naszej liście. To kompletny analog żelu Fastum, który ma identyczne właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Pomimo wielu entuzjastycznych recenzji ma jedną wadę, która jest znacząca dla rosyjskiego konsumenta: koszt Febrofid jest nie mniejszy niż oryginalny żel Fastum - od 253 do 452 rubli.

Ultrafasfatin

Ultrafastin to polski środek na bazie ketoprofenu, który dobrze radzi sobie ze stanami zapalnymi, skracając jego drugą fazę poprzez zmniejszenie liczby krwinek wchodzących do błony maziowej stawu. W rezultacie zmniejsza się czas trwania i produktywność stadium obrzęku. Tak więc Ultrafastin jest idealny do leczenia obrzęków i chorób charakteryzujących się obrzękiem. Koszt tego analogu żelu Fastum wynosi od 130 do 315 rubli.

Finalgon

Na rynku środek farmakologiczny Finalgon reprezentowany jest przez leki produkcji krajowej i niemieckiej. Substancją czynną tego leku jest noniwamid i nikoboksyl. Te związki chemiczne usprawniają procesy miejscowego krążenia krwi, rozszerzając drobne naczynia, działają przeciwbólowo.

Finalgon to bardzo skuteczny analog żelu Fastum, który jest jednak bardziej toksyczny niż oryginalny lek. Tak więc Finalgon jest przeciwwskazany dla osób poniżej 18 roku życia. Nie należy również stosować tego środka farmakologicznego na skórę wrażliwą, w okolicy otwartych ran i ostrych stanów zapalnych. Nie zaleca się również stosowania preparatu Finalgon na obszarach ciała o zwiększonej przepuszczalności - skórze szyi, okolicy pachwiny brzucha, wewnętrznej stronie ud. Koszt leku, w zależności od producenta, waha się od 282 do 317 rubli.

Na rynku istnieje wiele analogów i zamienników żelu Fastum, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Każdy z leków przedstawionych w artykule ma szereg cech użytkowych i jest skuteczniejszy w leczeniu określonej choroby. Niedrogie analogi żelu Fastum to te same leki oparte na identycznych lub zbliżonych składnikach, co oznacza, że ​​mimo niskiego kosztu doskonale nadają się do terapii.

Jakie są tanie i skuteczne analogi żelu Fastum?

Żylaki, bóle stawów, pleców, bóle kończyn na skutek zmiany pogody - to objawy wymagające regularnego i pilnego leczenia..

W celu uśmierzenia bólu można stosować dobrze reklamowane leki. Możesz zaoszczędzić pieniądze i wybrać istniejące niedrogie analogi, które są mniej znane, jednak ich efekt jest identyczny.

Czym oryginał różni się od typów generycznych

Cena analogów wynika nie tylko z zawartych substancji aktywnych, ale także z ich stężenia. Na ceny wpływają również reklamy, kraj pochodzenia, dodatkowe komponenty i opakowanie..

Wielu naukowców uważa, że ​​leki generyczne (analogi) są również odpowiednie do użycia, a jakość niedrogich leków nie jest gorsza niż oryginał..

Trochę o żelu Fastum

Farmakologiczne działanie żelu wynika z hamowania syntezy prostaglandyn. Wnikając przez skórę składniki mają działanie przeciwzapalne, antyseptyczne i przeciwbólowe.

Procesowi uśmierzania bólu towarzyszy lekkie pieczenie w miejscu aplikacji żelu, po chwili zjawisko to znika, pozostawiając lekkie i przyjemne ciepło.

Środek ten jest przepisywany w celu leczenia układu mięśniowo-szkieletowego i łagodzenia bolesnych objawów żylaków.

Średnia cena leku wynosi 350 rubli za tubkę po 50 gramów. Jednak nie ma mniej skutecznych leków, które nie są gorsze pod względem składu i działania farmakologicznego od drogiego analogu..

Niedrogie analogi

Analogi żelu Fastum są lekami mniej znanymi, ale dość skutecznymi.

Ketoprofen

Produkt o półprzezroczystej kremowej konsystencji, charakterystycznym zapachu olejków eterycznych i alkoholu. Jego nazwa jest identyczna z głównym składnikiem aktywnym żelu Fastum. Ale cena leku generycznego jest kilkakrotnie niższa, około 70 rubli.

Jest aktywnie stosowany przy przewlekłych chorobach pleców, podczas kontuzji sportowych, skręceń. Służy do objawowego leczenia zapalenia stawów i artrozy.

Lek w postaci żelu kosztuje około 120 rubli. Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie.

Składnik aktywny (ketoprofen), dzięki hamowaniu cyklooksygenazy, pomaga obniżyć poziom prostaglandyn, w wyniku czego zmniejsza się impuls bólowy zakończeń nerwowych, proces zapalny ulega zmniejszeniu.

Żel pomaga zmniejszyć przepuszczalność naczyń włosowatych, łagodzi obrzęki i bolesność, poprawia ruchomość stawów.

Przy stosowaniu miejscowym ketoprofen przenika do głębokich warstw dotkniętych tkanek, ale wchłanianie ogólnoustrojowe jest znikome. Zaleca się nakładać 3 cm kremu na bolesne miejsce 2 razy dziennie pod opatrunkiem okluzyjnym, czas trwania kuracji to 3 tygodnie.

Kenotal forte

Niesteroidowy lek przeciwzapalny w tabletkach, który jest przepisywany na reumatoidalne zapalenie stawów, chorobę zwyrodnieniową stawów, pourazowe bóle stawów.

W przypadku zapalenia lek hamuje syntezę leukotrienów i bradykininy, hamując aktywność cyklooksygenazy, lipoksygenazy. Działa przeciwbólowo (ośrodkowo i obwodowo), niweluje objawy zapalenia układu mięśniowo-szkieletowego.

Dostępne w pakiecie „Kenotal” i „Kenotal Forte”. Przedrostek „Forte” oznacza podwyższone stężenie substancji czynnej. Przybliżona cena tabletek to 100-120 rubli.

Ketorol

Zgodnie z instrukcją użytkowania jest stosowany jako miejscowy środek przeciwzapalny. Wpływ na bóle stawów i mięśni jest identyczny z żelem Fastum, ale cena waha się od 120 do 180 rubli.

Jednak nie wszystkie apteki mogą go zapewnić, często trzeba będzie zamówić lek.

Bystrum

Krajowy odpowiednik. Produkt wytwarzany przez firmę farmaceutyczną Akrikhin.

Osobliwością tego żelu jest powolne wchłanianie się substancji pod skórę. Dzięki temu można znacznie przedłużyć działanie przeciwbólowe w przypadku urazów, skręceń, obrzęków i żylaków.

Poprawia czynność bolesnych stawów w wyniku długotrwałej ekspozycji na ketoprofen. Cena 30-gramowej tuby to 180 rubli, największa (100 gramów) to 450 rubli.

Ortofen

Środek niesteroidowy będący pochodną kwasu fenylooctowego. Działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwgorączkowo.

Działanie leku wynika z hamowania aktywności enzymu kwasu arachidonowego (COX). To właśnie te składniki przyczyniają się do wystąpienia bólu, stanu zapalnego, gorączki..

Przy reumatyzmie zmniejsza ból, przy utrzymującym się obrzęku, łagodzi ból, wznawia ruch bez sztywności, zmniejsza ból pourazowy, obrzęk zapalny, agregację płytek.

Koszt to tylko 50-100 rubli, w zależności od objętości.

Artrum

Tanie odpowiedniki nie zawsze są mniej skuteczne. Dowodzi tego żel Artrum. Jego koszt „grosza” (od 50 rubli) nie wpływa na skuteczność uderzenia.

Taki lek jest dostępny w dawkach 30, 50, 100 gramów. Zapewnia miejscowe działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwwysiękowe.

Osłabienie bólu w zespole stawowym wiąże się z jednoczesnym usunięciem obrzęku. Sól lizynowa nie działa katabolicznie na tkankę chrzęstną.

Instrukcja użytkowania mówi, że jednoczesne stosowanie z innymi niesteroidowymi, etanolem i glikokortykosteroidami jest przeciwwskazane.

Febrofid

Wśród liderów substytutów żelu Fastum jest niedrogi (120 rubli) lek Febrofid.

Do jednorazowego użycia wystarczy pasek o szerokości 5 cm, po krótkim wcieraniu składniki aktywne (pochodna kwasu propionowego) działają przez kilka godzin przeciwzapalnie i przeciwwysiękowo..

Bioran

Substancją czynną jest diklofenak. Można go uznać za analog substancji czynnej ketoprofenu pod względem zakresu, a także właściwości farmakologicznych.

Efekt znieczulenia jest możliwy po minutowym masażu. Nie jest wymagana duża ilość leku. Wystarczy zmielić 2-3 cm żelu na dotkniętym obszarze.

Jest aktywnie stosowany i przepisywany zarówno w postaci żelu, jak i w postaci tabletek, kapsułek. Jednoczesne podawanie tabletek i żelu przyczynia się do długotrwałego efektu złagodzenia bólu. Czas trwania leczenia to minimum 3 tygodnie. Cena od 300 rubli.

Głęboka ulga

Deep Relief ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dodatkowy składnik lewomentol ma lekkie działanie chłodzące.

Zaleca się stosować nie więcej niż 4 razy dziennie przy schorzeniach układu mięśniowo-szkieletowego, zwichnięciach, silnych siniakach, obrzękach z żylakami.

Koszt tego narzędzia to około 300 rubli..

Wniosek

Na wizytę u lekarza pracującego w Twoim mieście możesz umówić się bezpośrednio na naszej stronie internetowej.

Stosowanie niedrogich analogów dobrze znanego leku nie oznacza wyboru między jakością a wynikiem..

Dość często dobrze reklamowane leki zawierają dość proste i niedrogie składniki..

Instrukcja stosowania większości z powyższych leków jasno pokazuje, że leczenie może być dużo tańsze, bez obciążania rodzinnego budżetu.

Analogi Fastum

Ta strona zawiera listę wszystkich analogów Fastum w składzie i wskazaniach do stosowania. Lista tanich analogów, a także możesz porównać ceny w aptekach.

  • Najtańszy analog Fastum: diklofenak
  • Najpopularniejszy analog Fastum: diklofenak
  • Klasyfikacja ATC: Ketoprofen

#ImięCena w RosjiCena na Ukrainie
1Diklofenak diklofenak
Analogowy w zależności od wskazania i metody aplikacji
11 rbl2 UAH
2Diklofenak-Akos Diklofenak sodowy
Analogowy w zależności od wskazania i metody aplikacji
19 rbl--
3Ketoprofen Ketoprofen
Analog w składzie i wskazaniu
28 rbl33 UAH
4Diclofenac-Akrikhin diclofenac
Analogowy w zależności od wskazania i metody aplikacji
34 rbl95 UAH
pięćFenylobutazon butadionu
Analogowy w zależności od wskazania i metody aplikacji
50 rbl30 UAH

Przy obliczaniu kosztu tanich analogów Fastum wzięto pod uwagę cenę minimalną, która została znaleziona w cennikach udostępnianych przez apteki

#ImięCena w RosjiCena na Ukrainie
1Diklofenak diklofenak
Analogowy w zależności od wskazania i metody aplikacji
11 rbl2 UAH
2Dolgit ibuprofen
Analogowy w zależności od wskazania i metody aplikacji
75 rbl29 UAH
3Ketoprofen Ketoprofen
Analog w składzie i wskazaniu
28 rbl33 UAH
4Voltaren diclofenac
Analogowy w zależności od wskazania i metody aplikacji
75 rbl15 UAH
pięćPentalgin Extra-żel ketoprofen
Analog w składzie i wskazaniu
167 rbl--

Ta lista analogów leków jest oparta na statystykach leków najczęściej zamawianych.

Wszystkie analogi Fastum

Analogi w składzie i wskazaniach do stosowania

ImięCena w RosjiCena na Ukrainie
Artrosilene Ketoprofen, sól lizynowa88 rbl--
Bystrumgel ketoprofen120 rbl300 UAH
Krem Ketonal249 rbl47 UAH
Ketoprofen Ketoprofen28 rbl33 UAH
Ketoprofen Vramed95 rbl--
Żel Ketum ketoprofen----
Ultrafastin ketoprofen--25 UAH
Febrofid Ketoprofen235 rbl350 UAH
Fastine benzokaina, nitrofural, chloramfenikol--19 UAH
Fort-żel ketoprofen--15 UAH
Valusal ketoprofen176 rbl44 UAH
Ketoprofen-Credopharm ketoprofen----
Ketospray----
Nobi ketoprofen--50 UAH
Pentalgin Extra-żel ketoprofen167 rbl--
Fastomed ketoprofen----
Żel Fastum Ketoprofen208 rbl--
Spazgel Ketoprofen126 rbl--
Ketoprofen-Teva Ketoprofen71 rbl--

Powyższa lista analogów leków, która wskazuje substytuty Fastum, jest najbardziej odpowiednia, ponieważ mają ten sam skład składników aktywnych i pokrywają się ze wskazaniami do stosowania.

Analogi według wskazania i metody aplikacji

ImięCena w RosjiCena na Ukrainie
Dicloran plus diklofenak, lewomentol, zwykły len, salicylan metylu190 rbl23 UAH
Żel diklofenowy, diklofenak, lewomentol--18 UAH
Amelotex73 rbl--
Indomethacin Plus Dimethyl Sulfoxide, Indomethacin--10 UAH
Żel Ketorol Ketorolac196 rbl44 UAH
Fanigan Szybki diklofenak, len, mentol, salicylan metylu--26 UAH
Flamidez żel diklofenak, mentol, salicylan metylu--35 UAH
Thermo-Fenadol----
Trokserutyna indotrozyny, indometacyna----
Fenylobutazon butadionu50 rbl30 UAH
Maść butadionowa Gedeon Richter fenylobutazon----
Fenadol Etofenamat----
Żel flekso Etofenamat----
Revmonn Etofenamat346 rbl--
Finalgel piroxicam259 rbl34 UAH
Naproksen naproksen1170 rbl113 UAH
Nortafen ibuprofen----
Dolgit ibuprofen75 rbl29 UAH
Voltaren diclofenac75 rbl15 UAH
Voltaren emulgel Diclofenac168 rbl47 UAH
Diclac diclofenac58 rbl15 UAH
Diclac żel diklofenak176 rbl74 UAH
Diclac lipożel diklofenak--53 UAH
Diklofenak diklofenak11 rbl2 UAH
Diklofenak sodowy diklofenak--3 UAH
Diklofenakol Diklofenak sodowy83 rbl--
Olfen Gel diklofenak1560 rbl47 UAH
Rapten żel diklofenak--20 UAH
Olfen780 rbl29 UAH
Tynk Voltaren 24 godziny diklofenak----
Voltaren Forte diclofenac--108 UAH
Diclofenac żel w żelu----
Diklofenak-Viola diklofenak--10 UAH
Diclofenac-Health Ultra Diclofenac--41 UAH
Diclofenac-Health Forte Diclofenac--29 UAH
DicloFlex diklofenak----
Clodifen diclofenac565 rbl63 UAH
Olfen transdermalny plaster diklofenak--96 UAH
Feloran diclofenac----
Diklomek----
Diclofenac-Akrikhin diclofenac34 rbl95 UAH
Diklofenak-Akos Diklofenak sodowy19 rbl--
Remiside nimesulide--36 UAH
Frenag Gel nimesulide----
Żel naisulidowy nimesulid----
Diklosan diklofenak, kwas nikotynowy--8 UAH
Algozan--39 UAH
Dolaren Heath--52 UAH

Inny skład może być zgodny ze wskazaniem i sposobem aplikacji

ImięCena w RosjiCena na Ukrainie
Capsicum Capsicum10 rub--
Papryka wodna Rozgnieciona papryka20 RUB--
Nalewka z papryki Capsicum12 rbl6 UAH
Salicylan hydroksyetylu Nikoflex, naturalna kapsaicyna, nikotynian etylu244 rbl54 UAH
Bom-Benge lewomentol, salicylan metylu22 rbl4 UAH
Mentol Bengei, salicylan metylu277 rbl55 UAH
Jad kobry Nayatox, jednostki działania myszy, salicylan metylu, kamfora, olejek eukaliptusowy167 rbl450 UAH
Salicylan metylu Doloxen Fast--70 UAH
Ibuprofen DIP Ibuprofen, lewomentol----
Żółć lecznicza mrożona, Żółć bydła i świń w puszkach216 rbl--
Dimex----
Dimetylosulfotlenek dimetylu33 rbl5 UAH
Dimetylosulfotlenek dimeksydu-ZhFF--5 UAH
Dimetylosulfotlenek dimeksydu-Lugala--5 UAH
Dimetylosulfotlenek dimetylosulfotlenek----
Dimeksyd-FT dimetylosulfotlenek----
Salicylan metylu Apizartronu, izotiocyjanian allilu, jad pszczeli176 rbl48 UAH
Ben gej--69 UAH
Kamfora Vipratox, jodła, kwas salicylowy, trucizna gyurza--37 UAH
Viprosal189 rbl45 UAH
Viprosal w kamforze, kwas salicylowy, terpentyna, jad żmii193 rbl45 UAH
Plastry gorczycy10 rub2 UAH
Espol Dimethyl Sulfoxide, Capsicum--16 UAH
Żółć w puszkach medycznych217 rbl113 UAH
Nikotynian benzylu kapsikamu, sulfotlenek dimetylu, kamfora, noniwamid, terpentyna200 rbl2 UAH
Maść z żywokostu alfa tokoferol, żywokost lekarski--28 UAH
Żel reumatoidalny o działaniu homeopatycznym na różne substancje540 rbl71 UAH
Kamfora alkoholowa--3 UAH
Amid kwasu wanilinowego Finalgon, eter butoksyetylowy kwasu nikotynowego246 rbl80 UAH
Sól sodowa heparyny fitobenu, dekspantenol, sulfotlenek dimetylu--27 UAH
Żywokost Żywokostowy56 rbl16 UAH
Tizol Aquacomplex glicerynofosforan tytanu345 rbl--
Maść chondroityny Siarczan chondroityny--29 UAH
Bainvel Intensywna maść kamfora, mentol, sosna zwyczajna, terpentyna, eukaliptus--39 UAH
Biofreeze kamfora, mentol----
Ząbek Gevkamen, kamfora, mentol, eukaliptus prętowy--9 UAH
Maść Gederin kamfora, mentol, gałka muszkatołowa, jodła, tymol, pręt eukaliptusowy----
Dip Relif ibuprofen, lewomentol285 rbl50 UAH
Mentol Deep Hit, salicylan metylu, terpentyna, w kształcie pałeczki eukaliptusa200 rbl35 UAH
Kamfora olej kamforowy13 rbl2 UAH
Maść Dr. Taissa z ostróżką alfa tokoferolem, żywokost lekarski--70 UAH
Nalewka z żywokostu lekarskiego Żywokost lekarski--20 UAH
Rosenthal pasta jodowa, chloroform, etanol--9 UAH
Relivo Aktirab to połączenie wielu składników aktywnych----
Alkohol mrówkowy kwas metanowy--2 UAH
Goździki Fast Relief, kamfora, mentol, salicylan metylu, terpentyna, tymol, eukaliptus--5 UAH
Algasan----
Meloksykam Mataren Plus, nalewka z papryki130 rbl320 UAH
Analgos propylnikotynian----
Kamfora Salvisar, kwas salicylowy, terpentyna balsamiczna, jad żmii138 rbl300 UAH
Teraflex Hondrocrem Forte siarczan chondroityny sodu, meloksykam1 RUB--
Alkohol kamforowy Kamfora9 rbl--
Chondroityna Siarczan chondroityny Sód67 rbl--
Alkohol mrówkowy Kwas mrówkowy9 rbl--
Olej jodłowy Olej jodłowy43 rbl--
Olej terpentynowy Olej terpentynowy187 rbl--
Płynny balsam Kim Levomenthol, Cineol, Methyl salicylate, Racemic camphor----
Kim Levomenthol, Cineol, salicylan metylu, kamfora racemiczna----
Sól sodowa heparyny dolobenu, dekspantenol, sulfotlenek dimetylu290 rbl54 UAH

Jak znaleźć tani odpowiednik drogiego leku ?

Aby znaleźć niedrogi odpowiednik leku, generyczny lub synonim, zalecamy przede wszystkim zwrócić uwagę na skład, a mianowicie na te same składniki aktywne i wskazania do stosowania. Identyczne składniki czynne leku wskazują, że lek jest synonimem leku, farmaceutycznie równoważnego lub farmaceutycznego odpowiednika. Nie należy jednak zapominać o nieaktywnych składnikach podobnych leków, które mogą wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność. Nie zapomnij o poradach lekarzy, samoleczenie może zaszkodzić Twojemu zdrowiu, dlatego zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku.

Cena Fastum

Na poniższych stronach możesz znaleźć ceny Fastum i zapytać o dostępność w pobliskiej aptece

Instrukcja Fastum

Nazwa handlowa leku: Fastum®

Międzynarodowa niezastrzeżona nazwa: ketoprofen

Nazwa chemiczna: kwas (2RS) - 2- (3-benzoilofenylo) propionowy

Postać dawkowania: żel do użytku zewnętrznego

Skład: 100 g żelu zawiera:

Substancja czynna: ketoprofen - 2,50 g

Substancje pomocnicze: karbomer 940 - 1,50 g, etanol 96% - 40,00 ml, olejek neroli - 0,05 g, olejek lawendowy * - 0,05 g, trolamina (trietanoloamina) - 2,80 g, woda oczyszczona - do 100,00 g.

* Hybrydowy olejek lawendowy („Lavandin”).

Opis: bezbarwny, prawie przezroczysty żel o lepkiej konsystencji, o przyjemnym zapachu.

Farmakodynamika. Mechanizm działania leku jest związany z hamowaniem syntezy prostaglandyn. Ketoprofen ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Ketoprofen wnikając w skórę dociera do miejsca zapalenia, dając tym samym możliwość miejscowego leczenia zmian chorobowych (stawów, ścięgien, więzadeł i mięśni), którym towarzyszy ból.

Farmakokinetyka. Stosowany miejscowo przenika przez skórę do ogniska zapalenia, wchłanianie ketoprofenu z ogniska zapalenia następuje niezwykle wolno (biodostępność żelu wynosi ok. 5%). Po podaniu w dawce 50-150 mg ketoprofenu stężenie w osoczu krwi po 5-8 godzinach wynosi 0,08-0,15 μg / ml. Praktycznie nie kumuluje się w organizmie. Okres półtrwania wynosi 1-3 godziny. Komunikacja z białkami osocza krwi 60 - 90%. Jest wydalany głównie przez nerki w postaci glukuronidu.

  • ból pochodzenia pourazowego (siniaki, skręcenia i skręcenia mięśni);
  • napięcie i sztywność mięśni szyi;
  • lumbago (ból kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego);
  • bóle mięśniowo-kostno-stawowe pochodzenia reumatycznego (np. choroba zwyrodnieniowa stawów).
  • indywidualna nadwrażliwość na ketoprofen lub inne składniki leku, kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ (występujący w przeszłości skurcz oskrzeli, pokrzywka lub nieżyt nosa spowodowany przyjmowaniem kwasu acetylosalicylowego) i fenofibrat;
  • historia zwiększonej wrażliwości skóry na promieniowanie słoneczne (nadwrażliwość na światło);
  • historia alergii skórnych na ketoprofen, kwas tiaprofenowy, fenofibrat, filtry przeciwsłoneczne i perfumy;
  • ekspozycja na słońce na leczonych obszarach, w tym w solarium w trakcie stosowania leku i 2 tygodnie po nim.
  • płaczące dermatozy, egzema, zakażone otarcia, rany (w miejscu nałożenia żelu);
  • dzieci w wieku poniżej 12 lat (skuteczność i bezpieczeństwo nie były badane);
  • Ciąża i laktacja.
  • ciężka niewydolność nerek,
  • podeszły wiek.

Lek Fastum jest przeciwwskazany w okresie ciąży i karmienia piersią.

Sposób podawania i dawkowanie

Do użytku zewnętrznego.

Przy stosowaniu tuby: 1-2 razy dziennie nanieść cienką warstwą pasek żelu o długości 5-10 cm na zmienioną chorobowo okolicę skóry lub ogniskować stan zapalny i lekko wcierać. Ilość nałożonego żelu zależy od wielkości leczonego obszaru..

Możliwe jest stosowanie leku Fastum® w połączeniu z fizjoterapią (fonoforeza i jonoforeza).

Przebieg leczenia wynosi 10 dni.

Możliwe działania niepożądane podano malejąco: bardzo często (> 10%), często (> 1%,> 10%), rzadko (> 0,1%,> 1%), rzadko (> 0,01%,> 0,1%), bardzo rzadko (> 0,01%).

Od strony skóry:

Niezbyt często: rumień, świąd, egzema;

Rzadko: nadwrażliwość na światło, pęcherzowe zapalenie skóry, pokrzywka;

Bardzo rzadko: kontaktowe zapalenie skóry, obrzęk naczynioruchowy.

Z przewodu pokarmowego:

Bardzo rzadko: wrzód trawienny, krwawienie, biegunka

Z układu odpornościowego:

Bardzo rzadko: reakcje anafilaktyczne, reakcje nadwrażliwości.

Z układu moczowego:

Bardzo rzadko: nasilenie niewydolności nerek.

Niezwykle niskie wchłanianie ogólnoustrojowe aktywnych składników leku przy stosowaniu zewnętrznym sprawia, że ​​przedawkowanie jest prawie niemożliwe.

W przypadku przypadkowego połknięcia dużej ilości leku mogą wystąpić ogólnoustrojowe działania niepożądane. Leczenie musi być objawowe.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

Przy zewnętrznym stosowaniu ketoprofenu w postaci żelu można wzmocnić działanie leków wywołujących fotouczulenie. Nie zidentyfikowano żadnych innych interakcji. Jednak pacjenci przyjmujący kumaryny przeciwzakrzepowe powinni regularnie monitorować międzynarodowy współczynnik znormalizowany (INR).

Nie nakładać na uszkodzoną (w tym otwarte rany) i stan zapalny skóry!

Unikać kontaktu z oczami (ryzyko podrażnienia spojówek).

Zaleca się dokładne umycie rąk po zastosowaniu leku..

Nie używać jako hermetycznego bandaża. Nie używać w połączeniu ze szczelną odzieżą.

Długotrwałe stosowanie środków miejscowych może prowadzić do uczulenia lub miejscowego podrażnienia. W celu uniknięcia jakichkolwiek objawów nadwrażliwości lub fotouczulenia należy unikać ekspozycji na bezpośrednie działanie promieni słonecznych (w tym wizyty w solarium) w trakcie leczenia oraz w ciągu dwóch tygodni po zastosowaniu leku, a także zaleca się okrycie leczonych miejsc odzieżą..

Pacjenci z ciężką niewydolnością nerek, serca lub wątroby powinni zachować ostrożność stosując Fastum ®.

Lek należy odstawić w przypadku jakiejkolwiek reaktywności skóry, w tym przy jednoczesnym nałożeniu na skórę kremu przeciwsłonecznego lub innych kosmetyków zawierających organiczny oktokrylenowy filtr przeciwsłoneczny.

Przy stosowaniu leku w dużych ilościach możliwe jest, w bardzo rzadkich przypadkach, wystąpienie ogólnoustrojowych działań niepożądanych (nadwrażliwość, astma oskrzelowa, zaburzenia przewodu pokarmowego, pogorszenie przebiegu niewydolności nerek).

Ryzyko ogólnoustrojowych skutków ubocznych wzrasta w zależności od ilości nałożonego żelu, powierzchni skóry poddanej zabiegowi, stanu skóry, czasu trwania zabiegu.

Unikaj ekspozycji na światło słoneczne lub promienie UV, w tym solarium, na leczonych obszarach podczas zabiegu i przez dwa tygodnie po zabiegu.

Wpływ leku na zdolność prowadzenia pojazdów i mechanizmów kontrolnych

Fastum ® nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i prac wymagających zwiększonej koncentracji.

Żel do użytku zewnętrznego, 2,5%.

30 g, 50 g lub 100 g leku w tubkach, wykonanych z miękkiego aluminium, pokrytych od wewnątrz lakierem epoksyfenolowym, z nakręcanym perforatorem (polietylen / polipropylen) lub 100 g leku w pojemniku polipropylenowym z dozownikiem (dozownik).

1 tuba lub 1 dozownik wraz z instrukcją użycia w pudełku kartonowym.

Przechowywać w temperaturze nieprzekraczającej 300 С.

Produkt leczniczy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.!

Nie używać po upływie daty ważności wydrukowanej na opakowaniu!

Analogi żelu Fastum

Żel Fastum to włoski, masowo reklamowany lek na choroby mięśni i stawów, kontuzje. Ma kilka działań - zmniejsza proces zapalny, eliminuje ból, obrzęk. Brak leku to stosunkowo wysoki koszt od 250 do 650 rubli, co sprawia, że ​​jest on nieosiągalny dla niektórych segmentów populacji. Artykuł zawiera odpowiedź na pytanie, jak można wymienić żel Fastum, podane są różnice między analogami, ceny. Przed zakupem należy zapoznać się z instrukcją użytkowania.

efekt farmakologiczny

W skład żelu Fastum wchodzi ketoprofen, który działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i obkurczająco. Należy do grupy NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Stężenie substancji czynnej wynosi 2,5%.

Żel Fastum zawiera neroli i olejek lawendowy, trolaminę. Substancje nadają produktowi przyjemny zapach, wzmacniają właściwości ketoprofenu i zachowują jego skuteczność. Dodatkowo chłodzą obszar objęty stanem zapalnym, łagodzą, likwidują sztywność i napięcie mięśni.

Wskazania do stosowania żelu Fastum

Żel Fastum oparty jest na niesteroidowym składniku przeciwzapalnym ketoprofenie, który ma działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe. Służy do likwidacji bólów mięśniowych, chorób układu mięśniowo-szkieletowego:

  1. artretyzm;
  2. artroza;
  3. osteochondroza;
  4. lumbago;
  5. zapalenie torebki stawowej;
  6. zaostrzenie dny;
  7. zapalenie więzadeł ścięgien;
  8. stany zapalne tkanek miękkich i układu mięśniowo-szkieletowego po urazach, stłuczeniach, zwichnięciach, skręceniach.

Może być stosowany do fizjoterapii.

Żel Fastum - instrukcje użytkowania

Żel Fastum nakłada się na stany zapalne mięśni i stawów, znajduje szerokie zastosowanie przy bólach pleców, szyi, po urazach, stłuczeniach, skręceniach i zwichnięciach. Aby to zrobić, na skórę nakłada się pasek produktu o szerokości 3-5 cm i wciera do całkowitego wchłonięcia.

Zalety żelu Fastum - szybko i dobrze się wchłania, nie pozostawia śladów na ubraniach dzięki bazie wodno-alkoholowej.

Maksymalny czas użytkowania to 10-14 dni. Istnieje możliwość przedłużenia kursu o specjalistę. Częstotliwość stosowania - 1-2 razy dziennie.

Wielu kupujących jest zainteresowanych tym, czy żel Fastum podgrzewa, czy chłodzi. Lek nie działa rozgrzewająco. Zawiera olejki eteryczne, które chłodzą skórę, koją i łagodzą napięcie mięśni.

Kolejnym palącym pytaniem jest palenie żelu Fastum czy nie. Lek nie ma takiego wpływu na skórę, jeśli przestrzegane są instrukcje. Odpowiedni dla osób o dużej wrażliwości. Ograniczeniem terminu wizyty jest uszkodzona, stan zapalny skóry, otwarte rany.

Analogi żelu Fastum

Wybór substytutów żelu Fastum ma znaczenie dla pacjentów w następujących przypadkach:

  • nieobecność w aptekach;
  • niezadowolenie z wysokiej ceny;
  • nieefektywność w konkretnym przypadku;
  • indywidualna nietolerancja i inne czynniki.

W takich przypadkach stosuje się analogi maści żelowej Fastum na bazie ketoprofenu lub innych substancji o działaniu rozgrzewającym lub chłodzącym, znieczulającym lub rozpraszającym. Różnią się one polityką cenową, efektem i wynikiem po obróbce, krajem pochodzenia, ograniczeniami i charakterystyką zastosowania..

Lista analogów Fastum z opakowaniem, przybliżone ceny w Moskwie i kraju pochodzenia

AnalogPakowanie w gramachCena w rublachKraj producenta
Żel Fastum30,0250-330Włochy
50,0350-440
100,0530-650
Woltaren 1%20,0180-300Niemcy czy Szwajcaria
50,0330-450
100,0500-650
Voltaren 2%50,0450-600
100,0650-800
Maść Diklofenak30,020-120Rosja
Żel diklofenak 5%30,070-120Rosja
50,0120-190
100,0170-270
Żel diklofenak 1%40,0170-260Izrael
100,0250-360
Capsicam30,0200-330Estonia czy Łotwa
50,0270-450
Viprosal30,0200-320
50,0250-370
Głęboka ulga50,0350-470Wielka Brytania
100,0490-650
Ketoprofen30,0 lub 40,060-170Rosja czy Bułgaria
Finalgonkrem 35,0;

maść 20,0

300-450Niemcy czy Austria
Dolobene45,0300-430
90,0400-550

Capsicam

Odpowiednik żelu Fastum Kapsikam jest stosowany przy bólach stawów i mięśni, do rozgrzewania mięśni u sportowców. Maść zawiera składniki o działaniu rozpraszającym i przeciwbólowym: kamforę, dimeksyd, terpentynę, nikotynian benzylu i noniwamid. Stosuje się go wyłącznie u dorosłych 2-3 razy dziennie. Analog ma specyficzny zapach terpentyny i kamfory.

Viprosal

Maść Viprosal jest analogiem tańszym niż Fastum. Jest stosowany od 12 lat przy bólach mięśni, bólach stawów i zapaleniu mięśni. Ma skład zbliżony do Capsicamu - zawiera składniki miejscowo drażniące, rozpraszające i przeciwbólowe (jad żmii, kamfora, terpentyna i kwas salicylowy).

Głęboka ulga

Deep Relief to analog w postaci żelu zawierający dwa składniki - ibuprofen i lewomentol. Pierwsza substancja łagodzi ból, eliminuje obrzęki i oznaki stanu zapalnego. Drugi ma miejscowe działanie drażniące, wzmacnia działanie ibuprofenu. W rezultacie zmniejsza się ból, stany zapalne, poranna sztywność stawów. Częstotliwość stosowania - do 4 razy dziennie.

Ketonal

Analogowy Ketonal jest produkowany w postaci żelu i kremu o różnych stężeniach (2,5 i 5%) przez zagraniczną firmę farmaceutyczną. Zawiera ketoprofen, stosowany w chorobach zapalnych układu mięśniowo-szkieletowego.

Co jest lepsze - żel Fastum czy Ketonal, nie można powiedzieć na pewno. Oba leki mają ten sam skład, wskazania i ograniczenia. Cena nie różni się.

Dolgit

Analog do importowanej produkcji Dolgit oparty jest na ibuprofenie. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Jest szeroko reklamowany pod hasłami „żółte, zapadające w pamięć opakowanie” i „przystępna cena”. Żel stosowany jest przy ostrych bólach stawów i mięśni, krem ​​przy chorobach przewlekłych. Częstotliwość aplikacji 3-4 razy dziennie.

Co jest lepsze - żel Dolgit lub Fastum, zależy od wskazań i oczekiwanego wyniku, obecności indywidualnej nietolerancji. Jednak wygodniej jest używać Fastum - tylko 1-2 razy dziennie, analog Dolgit - do 4 razy dziennie.

Lek Nise zawiera nimesulid - silny środek przeciwbólowy, przeciwzapalny. Nakłada się na obszary objęte stanem zapalnym 3-4 razy dziennie. Wybierając żel Fastum lub żel Nise, należy wziąć pod uwagę, że pierwszy lek aplikuje się 1-2 razy dziennie. Pozostałe leki są podobne - łagodzą ból, zmniejszają obrzęki i stany zapalne, nie działają miejscowo drażniąco, rozpraszająco.

Bystrumgel

Rosyjski tani odpowiednik żelu Fastum - Bystrumgel. Również na bazie 2,5% ketoprofenu, wśród dodatkowych substancji znajduje się neroli i olejek lawendowy, trometamol.

Odwiedzający apteki i kliniki obawiają się, co jest lepsze - żel Fastum czy Bystrumgel, czy wskazana jest nadpłata. Oba leki są identyczne: różnią się ceną, producentem, częstością działań niepożądanych i biodostępnością (skutecznością). Równie pożądane.

Żel Fastum lub Voltaren - co jest lepsze

Voltaren to analog żelu Fastum, produkowany w Niemczech lub Szwajcarii. Różnice:

  • inny składnik aktywny (Ketoprofen jest zawarty w Fastum, w analogu Voltarenu - 1% lub 2% diklofenaku);
  • polityka cenowa - Voltaren jest nieco droższy;
  • łatwość użycia - nowe formularze Voltaren są wyposażone w trójkątną nasadkę z aplikatorem do wygodnej aplikacji i dystrybucji składnika leku;
  • częstotliwość stosowania - Fastum nakłada się 1-2 razy dziennie analogi Voltarenu w zależności od stężenia substancji czynnej (1% - 3-4 razy dziennie, 2% - 2 razy).

Co jest lepsze - żel Voltaren lub Fastum zależy od osobistych preferencji, wskazań i łatwości użycia. Oba leki mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i zmniejszające przekrwienie; są stosowane miejscowo u dorosłych i dzieci od 12 roku życia..

Żel Dolobene lub Fastum - co jest lepsze

Dolobene jest analogiem żelu Fastum na bazie dimeksydu, dekspantenolu i heparyny. Częściej stosowany miejscowo lub w fizjoterapii po stłuczeniach, urazach, zwichnięciach, zapaleniach stawów i innych schorzeniach układu mięśniowo-szkieletowego. Ma następujące działanie: likwiduje ból, obrzęk, stany zapalne, wspomaga regenerację uszkodzonej tkanki, zapobiega zakrzepicy.

Żel Fastum jest lekiem zawierającym wyłącznie składnik znieczulający i przeciwzapalny ketoprofen. Stosowany również miejscowo i jako dodatek do fizjoterapii.

Co jest lepsze - Dolobene czy Fastum, zależy od wskazań i pożądanych efektów terapeutycznych.

Żel Fastum lub Diklofenak

Diklofenak jest częściej rodzimym, rzadziej importowanym (z przedrostkiem Teva, produkowanym w Izraelu), lekiem do użytku miejscowego w postaci 1 i 2% maści, 1 i 5% żelu. Diklofenak jako tani zamiennik żelu Fastum ma te same wskazania i ograniczenia, kosztuje kilkakrotnie mniej.

Żel Fastum jest lepszy pod względem biodostępności, a co za tym idzie skuteczności. Jednak w przypadkach, gdy nie ma finansowej możliwości zakupu, wskazane jest wybranie żelu o wyższym stężeniu diklofenaku produkcji krajowej lub importowanej..

Żel Finalgon lub Fastum - co jest lepsze

Finalgon to lek o działaniu znieczulającym i miejscowo drażniącym. Produkowany jest w postaci maści i kremu, zawiera noniwamid i nikoboksyl. Dodatkowo działa rozgrzewająco.

Żel Fastum nie nagrzewa się i nie działa miejscowo drażniąco. W składzie znajduje się składnik ketoprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Co jest lepsze - żel Finalgon czy Fastum, trudno to określić. Oba produkty lecznicze różnią się działaniem, właściwościami, formą uwalniania, krajem pochodzenia, ceną i skutkiem.

Żel Ketoprofen lub Fastum - co jest lepsze

Ketoprofen to preparat krajowy lub importowany (bułgarski) w postaci żelu lub maści do użytku lokalnego. Jest identyczny we wskazaniach, składzie (zawiera również ketoprofen), ograniczeniach. Różni się polityką cenową, producentem, biodostępnością i wydajnością.

Ketoprofen, jako niedrogi analog żelu Fastum, jest odpowiedni, jeśli nie ma pieniędzy na zakup oryginalnego produktu. W niektórych przypadkach jest słabszy, konieczne staje się częstsze nakładanie, pojawiają się niepożądane reakcje (alergie, swędzenie, zaczerwienienie okolicy skóry).

Wybierając tanie analogi żelu Fastum, ważne jest, aby zapoznać się z cechami aplikacji (długość paska, częstotliwość stosowania i maksymalny czas), ograniczenia. Jeśli leki są nieskuteczne po 10-14 dniach stosowania, należy zmienić taktykę leczenia.

Często Zadawane Pytania

Udzielane są odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania gości aptek.

    Żel Fastum leczy lub łagodzi ból?

Lek do stosowania miejscowego zawiera ketoprofen i łagodzi ból, obrzęk tkanek miękkich w chorobach reumatycznych, stanach zapalnych, siniakach, urazach. Lek jest stosowany jako dodatkowy środek do eliminacji objawów głównego leczenia.

W praktyce pediatrycznej do stosowania miejscowego lek stosuje się od 12 roku życia, z zastrzeżeniem instrukcji. Maksymalny czas użytkowania nie powinien przekraczać 14 dni.

Leki stosowane w czasie ciąży i laktacji są uzgadniane z ginekologiem. Zgodnie z instrukcją ograniczenie to trzeci trymestr ciąży, biorąc pod uwagę spodziewane korzyści i działania niepożądane.

Lek nie ogrzewa miejsca aplikacji, ale chłodzi. To wyróżnia go spośród swoich analogów - niweluje ból, napięcie mięśni, działa kojąco.